Zagłada Polski 1939-1945

Cykl „Zagłada Polski 1939-1945” realizowany jest w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki MEiN w roku 2023 i 2024 przez Fundację Edukacyjną ProMusica.

Kanały publikacji filmów Youtube:
https://www.youtube.com/@ZagladaPolski

„Zagłada Polski 1939-1945” to cykl czterdziestu czterech odcinków filmowych o długości kilkunastu minut, obejmujący okres wojny i okupacji niemieckiej w Polsce. W każdym z odcinków zamieszczone zostały felietony wstępne, zawierające relacje i wspomnienia świadków, fragmenty opracowań historycznych, wybrane cytaty z wypowiedzi sprawców. Ekipa realizująca projekt dotarła do wielu miejsc związanych z poruszaną tematyką; w cyklu znalazły się sfilmowane obiekty i przestrzenie, które tematyki tej dotyczą. Zamieszczono również bogatą ikonografię w formie fotografii, rycin, dokumentów, pochodzącą ze zbiorów muzeów, instytucji naukowych, uczelni, zbiorów prywatnych kolekcjonerów (w tym ikonografia pokazana publicznie po raz pierwszy i dotychczas niepublikowana) oraz materiałów znajdujących się w domenie publicznej.

W cyklu nagrane i sfilmowane zostały debaty historyka oraz historyka i filozofa, wykorzystujące współczesny stan wiedzy historycznej o zbrodniach niemieckich w latach 1939-1945, twórczo interpretujące dostępne relacje i źródła, a także po raz pierwszy prezentujące wnioski i tezy historyczne, dotychczas nie stawiane w naukowej debacie. W filmach znalazły się fragmenty wspomnień, relacji, wypowiedzi postaci historycznych przeczytane przez profesjonalnego lektora i stanowiące wstęp do debat. Zamieszczono także komentarze i wypowiedzi ekspertów (historyków, edukatorów, muzealników, prawników), które stanowią istotne uzupełnienie debaty głównej. Wszystkie filmy zostały oprawione graficznie oraz muzycznie, co znacznie podniosło w naszym przekonaniu atrakcyjność i poprawiło percepcję poruszanej tematyki.

Wszystkie filmy wraz z opisami zostały umieszczone na platformie YouTube w formie wolnego dostępu. Filmy opatrzone zostały napisami dialogowymi w języku polskim, niemieckim i angielskim.

Zdjęcia do cyklu realizowane były m.in. w Berlinie, Warszawie, Gdańsku oraz na terenie muzeum w Treblince.

Partnerami cyklu są m.in. Muzeum na Majdanku, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Getta Warszawskiego oraz berlińskie muzeum „Topografia Terroru”